duvar kağıdı nasıl yapılır

Duvar Kağıdı Nasıl Yapılır?

Eğer nemli süngerle silinebilen bir duvar kağıdı kullanıyorsanız, genel duvar kağıdı yapıştırıcısı yeterli olacaktır. Eğer vinil, kalın kabartmalı veya hasır duvar kağıdı kullanıyorsanız, bu duvar kağıtlarına özel yapıştırıcılardan almalısınız. Elbette eğer kendinden yapışan bir duvar kağıdı kullanıyorsanız yapıştırıcıya gerek yok.

Gerekli malzeme ve araçlar

İdealde elinizde bulunması gereken araçlar şöyledir: makas veya maket bıçağı, merdiven, yapıştırıcıyı sürmek ve duvar kağıdını yapıştırırken düzlemek için fırça, spatula, zımpara kağıdı, bez, şakül, sünger ve kova.

Duvarların hazırlanması

Eğer duvarlarınız çimento ve alçı sıva halindeyse, 24 saat öncesinden saten alçı macunu uyguylayın. Bu işlem duvarı korur ve duvar kağıdı sökülürken duvarın zarar görmesini önler.

Eğer duvarlarınız boyanmış durumdaysa, duvarları deterjanla silin ve durulayın. Parlak boyalı yüzeyleri zımparalayarak yapıştırıcının daha iyi tutunacağı bir yüzey hazırlayın.

Eğer daha önceden duvar kağıdı ile kaplanmış duvarlarınız varsa, mevcut duvar kağıdını sölün. Bunun için sıcak su ile sulandıracağınız, duvar kağıdı sökücü özel bir ürün kullanmanız gerekecektir. Eğer duvar kağıdı kuru olduğu halde sökülemiyorsa buharlı duvar kağıdı sökücü de kullanabilirsiniz.

Duvarlarınızı pürüzsüz ve temiz bir hale getirin. Eğer duvarlarınızda çatlaklar veya delikler varsa, dökülen sıvaları kazıyarak temizleyin ve delikleri spatula kullanarak sıva alçısı ile doldurun. Çatlakları ise yapışkan bantla kapatın ve saten alçı ile duvarın kalanıyla aynı seviyeye getirinm. Duvar kuruduktan sonra çok ince zımpara kağıdı ile zımparalayın ve oluşan tozu temizleyin. Duvarın tamamen pürüzsüz hale geldiğinden emin olun.

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *